پیشرفت فردی

۳ نکته‌ کلیدی موفقیت در مصاحبه استخدامی

افزایش شانس موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی

مصاحبه استخدامیمصاحبه استخدامی یا مصاحبه‌ شغلی همیشه برای مصاحبه‌شوندگان تازه کار یا حتی افرادی که چندین سال سابقه‌ی کار در شرکت‌های مختلف دارند تجربه‌ای وحشتناک و مملو از استرس و نگرانی است. آگاهی از روش‌های کاهش تنش در مصاحبه‌ استخدامی برای حفظ اعتماد به نفس و خونسرد بودن در چنین موقعیت‌هایی حیاتی است؛

بنابراین در ادامه ۳ نکته‌ی کلیدی برای کاهش تنش و استرس و افزایش شانس موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی را بررسی خواهیم کرد تا از این پس به راحتی بتوانید در مصاحبه استخدامی آرامش خود را حفظ کنید و کنترل شرایط را به دست بگیرید.

۱-لباس مناسب بپوشید و حرفه‌ای صحبت کنید.

دو فاکتور کلیدی برای موفقیت در مصاحبه‌های استخدامی ظاهر و سیاست محافظه‌کاری است. خوب لباس بپوشید، تمیز باشید، زبان بدن و ارتباط یا تماس چشمی را تمرین کنید و حرفه‌ای صحبت کنید. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که در حین مصاحبه‌های شغلی زمان پاسخ‌گویی شما به سؤالات نباید از ۶۰ ثانیه بیشتر شود. برای اینکه بتوانید نظر کارفرما را جلب کنید باید دقیقاً بدانید که برای چه شغلی درخواست داده‌اید و رزومه کاری و جواب‌هایتان را براساس همان کار تهیه و تنظیم کنید.

۲-آرام باشید.

کارفرمایان کنونی به راحتی می‌توانند ترس و عدم اعتماد به نفس شما را احساس کنند. هیچ یک از این عوامل یعنی ترس و فقدان اعتماد به نفس نه تنها برای موفقیت در مصاحبه استخدامی مفید نیستند بلکه می‌توانند موجب شکست و رد درخواست شما برای تصدی آن موقعیت شغلی شوند. بهترین راه به منظور آماده شدن برای مصاحبه استخدامی این است که سؤالات مصاحبه‌کننده را پیش‌بینی کنید و بعد از یادداشت پاسخ‌های خود نحوه‌ی ارائه جواب‌هایتان را با یکی از دوستان نزدیک یا به تنهایی در جلوی آینه تمرین کنید. با دقت برنامه‌ریزی کنید و زودتر در محل مصاحبه حاضر شوید. اگر دیرتان شده است به شرکت یا سازمان مربوطه اطلاع دهید. وقت‌شناسی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کارمند موفق است.

۳- به رفتار خود دقت کنید.

برای موفقیت در مصاحبه استخدامی باید رفتاری صحیح و مناسب داشته باشید. اگر نوع رفتار شما برای ملاقات رسمی با یک مشاور یا مدیر ارشد مناسب نیست آن را تغییر دهید. از جمله رفتارهایی که باعث عدم موفقیت در مصاحبه‌های شغلی می‌شود می‌توان به آدامس جویدن، دیر کردن، توهین یا بی‌احترامی کردن و مطرح کردن موضوعات بحث‌برانگیز اشاره کرد.

به خاطر سپردن اصول مصاحبه‌های شغلی موفق و درک شخصیت و خواسته‌های مصاحبه‌کننده تضمین‌کننده‌ی موفقیت در مصاحبه استخدامی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا