پیشرفت فردی

۱۰ روش عالی برای افزایش بهره‌وری شخصی

عملکرد خود را بهبود بخشید

بهره وری

می‌توانید به کمک روش‌های مطرح شده در این مقاله بهره‌وری خود را افزایش دهید، عملکرد خود را بهبود بخشید و سرعت انجام دادن کارهایتان را بالا ببرید. این‌ها روش‌هایی هستند که برخی از موفق‌ترین اشخاص جهان از آن‌ها استفاده کرده‌اند. ۱۰ روش عالی برای افزایش بهره‌وری شخصی عبارت‌اند از:

۱-نیروهایتان را متمرکز کنید

از اصل قدرت تمرکز استفاده کنید؛ به عبارت دیگر، باید از استعدادها و توانمندی‌های خود در زمینه‌هایی استفاده کنید که بیشترین بهره‌وری را به شما بدهند.

در جلسات استراتژی گروهی، مدیران روی هدف افزایش بازدهی سرمایه تأکید می‌ورزند. هدف این است که منابع شرکت به گونه‌ای تخصیص پیدا کند که بیشترین بازدهی روی سرمایه امکان‌پذیر گردد.

شما هم باید هدفتان این باشد که بیشترین بهره‌برداری را از انرژی خود بکنید. کار شما باید این باشد که استعدادها و توانمندی‌های خود را صرف کارهایی بکنید که بیشترین بهره‌مندی از انرژی ذهنی، احساسی و جسمانی به دست آید.

هر گاه کار یا وظیفه‌ی جدیدی باید انجام دهید، از خود بپرسید: « آیا این کار بیشترین بازدهی روی انرژی سرمایه‌گذاری شده مرا فراهم می‌آورد؟ »

۲-روی مواردی متمرکز شوید که نتایج برتر و بهتری تولید می‌کنند و بهره‌وری را بالا می برد

مصمم شوید در زمینه‌هایی متمرکز شوید که عملکرد برتر، نتایج بهتری تولید کند. معمولاً کمتر از ۵ درصد فعالیت شما بیشترین نتایج شما را به دست می‌دهند. پیوسته از خود بپرسید: « کدام کار است که من و تنها من می‌توانم انجام دهم که اگر به خوبی انجام شود، تفاوتی حقیقی ایجاد می‌کند؟ »

از انجام دادن کارهایی که به پیشرفت شغلی شما کمک نمی‌کند، خودداری ورزید.

۳-کارهایی را که در آن بهتر هستید، انجام دهید

وقتی کاری را که در آن عالی هستید انجام می‌دهید، بر کارایی و حجم کارهای انجام شده‌تان اضافه می‌شود. اشتباهات کمتری مرتکب می‌شوید و به بهره‌وری سطح بالاتری می‌رسید. علاوه بر این، وقتی کاری را که به آن تسلط دارید انجام می‌دهید، از کارتان بیشتر لذت می‌برید.

۴-روی فرصت‌های مطلوب تمرکز کنید

توانمندی‌های خود و دیگران را در زمینه‌هایی که در آن از مطلوبیت برخوردارید، مورد استفاده قرار بدهید. به فرصت‌های مناسب فردا فکر کنید. به مسائل دیروز نپردازید. از بیشترین استعدادها و انرژی خود و دیگران برای انجام دادن کارهای راه گشا استفاده کنید.

۵-به کارهای بزرگ بی اندیشید

به جای صید ماهی‌های کوچک، به شکار نهنگ بروید. اگر ۱۰۰۰ ماهی کوچک بگیرید، در نهایت یک سطل ماهی خواهید داشت؛ اما اگر یک نهنگ صید کنید، پول همه سفرتان را درآورده‌اید.

۶-به نتایج مهم و کلیدی توجه کنید

از خود بپرسید: « چرا به من حقوق می‌دهند؟ » وقتی توانستید کار اصلی‌تان را مشخص کنید، موفق‌تر عمل خواهید کرد.

هر کس معمولاً در زمینه‌ی کاری‌اش پنج تا هفت کار و وظیفه‌ی اصلی دارد که اگر آن‌ها را به خوبی انجام دهد، می‌تواند به نتایج مطلوب‌تری در زمینه‌ی شغلی خود برسد.

۷-زمان پایان کار را مشخص کنید و پایبند آن باقی بمانید

مشخص کنید چه زمانی می‌خواهید به هدف‌های خود دست پیدا کنید و پایبند این زمان باقی بمانید. تعیین ضرب العجل سببی است تا بهتر و مؤثرتر کار کنید.

هدفی که زمان دستیابی مشخص نداشته باشد، به فعالیتی بیهوده تبدیل می‌شود. نیروی انگیزه‌ای در پس آن وجود ندارد.

برای هر کاری که می‌کنید زمانی پایانی در نظر بگیرید. به دیگران قول بدهید که کار مورد نظر را در چه زمانی تمام می‌کنید. وقتی به دیگران قول می‌دهید، انگیزه‌ای پیدا می‌کنید که کارتان را به موقع تمام کنید.

۸-برای کارهای خود زمان کافی در نظر بگیرید

برای کارهای خود زمان کافی در نظر بگیرید تا بتوانید همه‌ی کارهایتان را به خوبی انجام دهید. به اندازه کافی صرف وقت کنید تا کارتان به نحو عالی تمام شود. برای عالی تمام کردن کارها، برای هر کار، وظیفه یا مسئولیت « ۳۰ درصد » وقت اضافی در نظر بگیرید. نگاهی به مشکلات، تأخیرها و یا موانع احتمالی داشته باشید. اشخاص به شدت کارآمد همیشه برای کارشان وقت کافی در نظر می‌گیرند.

۹-سرعت کار یکنواخت را انتخاب کنید

بیهوده عجله و شتاب نکنید. سرعت مناسبی در نظر بگیرید و به شکل یکنواخت کار کنید. به یاد ماجرای خرگوش و لاک پشت بیفتید. اشخاص به شدت کارآمد با سرعت مناسب و معقولی کار می‌کنند، به طوری که ضمن انجام دادن کار زیاد، استرس زده نمی‌شوند. توماس کارلایل می‌گوید: « کار ما این نیست که به آنچه در دوردست‌های قرار دارد نگاه کنیم، کار ما این است آنچه را در نزدیک خود داریم، ببینیم و انجام بدهیم

یکی از ویژگی‌های مهم فروشندگان، مدیران و کارآفرینان موفق این است که در هر لحظه تنها یک کار را انجام می‌دهند. آن‌ها مهم‌ترین کاری را که پیش رو دارند، انجام می‌دهند و آن قدر با آن کار باقی می‌مانند که به انتها برسد.

۱۰-به نتایج فکر کنید

نتیجه گرا باشید. این یکی از ویژگی‌های مشترک افراد موفق است. در واقع، کیفیت اصلی و کلیدی همه‌ی کسانی است که عملکرد فوق‌العاده مثبت و بالایی دارند. آن قدر اقدام و تکرار کنید تا به آن عادت کنید. وقتی عادت انجام دادن کارها را در خود ایجاد کردید، این مهارت در بقیه مدت زندگی با شما باقی می‌ماند.

 یوهان ولفگانگ فون گوته : 

آنچه را که می‌توانید و یا در خیال و رؤیا تصور می‌کنید می‌توانید، انجام دهید. شروع کنید. شجاعت عمل در خود نبوغ، قدرت و اعجاز به همراه دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا