تلنگر

۵ فیلم آموزنده که هر کارآفرین باید ببیند.

کتاب‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم منابعی ارزشمند از ایده‌های خلاقانه، مفید و الهام‌بخش برای کارآفرینان هستند. از این پس بهانه‌ای منطقی برای تماشای برخی از شاهکارهای سینمایی خواهید داشت.

ذرت بو داده را آماده کنید، جلوی تلویزیون دراز بکشید و این فیلم‌های الهام‌بخش را تماشا کنید :

۱- Deli Man

فیلم deli manمستند سرگرم‌کننده مرد اغذیه فروش به تاریخچه مربوط به ظهور صنعت اغذیه‌فروشی در ایالات متحده آمریکا در دهه ۱۹۳۰ پرداخته است. تهیه‌کنندگان این مستند با صاحبان اغذیه‌فروشی‌های مختلف در آمریکا از جمله Ziggy Gruber مشهور، مردی که متعلق به نسل سوم اغذیه‌فروشی‌ها و صاحب Kenny & Ziggy’s است و نهایتاً با اغذیه ‌فروشی واقع در هوستون که به سبک نیویورکی است و فوق‌العاده موفق و قابل اعتماد است مصاحبه می‌کنند.

گروبر کاریزماتیک و الهام‌بخش است و این مستند اثبات می‌کند که او تا چه اندازه برای کسب و کار و مشتریانش اهمیت قائل است. گروبر پر انرژی است، دائماً به فکر ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان است، عاشق کاری است که انجام می‌دهد و صنعت اغذیه‌فروشی را ستایش می‌کند. او تمرکزش را به ارائه خدمات با کیفیت به تک تک مشتریان معطوف کرده است و سعی می‌کند کیفیت خدماتش در هر ظرف غذا و هر خدمتی که به مشتری ارائه می‌کند کاملاً نمایان و برجسته باشد.

او واقعاً انسانی خون گرم است و سعی می‌کند با ایجاد ارتباط صمیمانه با مشتریان و کارمندانش گرما و عشقی بی‌نظیر به آن‌ها ارائه دهد. به طور کلی، این فیلم اهمیت عشق و اشتیاق در دنیای کسب و کار را به تصویر می‌کشد و این موضوع را اثبات می‌کند: آن‌هایی که علاقه اصلی خود را پیدا کنند سرانجام روزی موفقیت را در آغوش خواهند کشید.

۲- Woman in Gold

فیلم woman in goldفیلم زن طلایی داستان یک زن یهودی مسن را به تصویر می‌کشد که بعد از ۵۰ سال سعی دارد آثار هنری خانوادگی‌اش که توسط نازی‌ها به یغما برده شده است را پس بگیرد. او برای پس گرفتن آثار هنری که ادعا می‌کند متعلق به خانواده‌اش است وارد یک نبرد قانونی طولانی و دشوار با دولت اتریش می‌شود.

با تماشای فیلم زن طلایی تشخیص اینکه کی باید تسلیم شویم و کی باید مقاومت کنیم را فرا می‌گیریم. در واقع این فیلم کشمکش تاریخی میان این دو واقعیت را به خوبی به تصویر کشیده است. یافتن تعادل میان این دو موضوع شاید دشوارترین مهارتی باشد که یک کارآفرین باید بر آن مسلط شود.

از شکست نترسید- اگر کسب و کار کنونی شما سودآور نیست آن را دور بی اندازید و به حرکت خود ادامه دهید. از سوی دیگر، تسلیم زودهنگام نیز می‌تواند فرصت‌های ارزشمند کسب موفقیت که تنها پس از گذر از امتحانات سرنوشت‌ساز و تحمل سختی‌های مشقت‌بار به دست می‌آید را به نابودی بکشاند. برخی نبردها شاید دهه‌ها طول بکشند، فقط به این دلیل که شخصیت اصلی نبرد به درستی مبارزه خود ایمان دارد.

۳- The Wolf of Wall Street

فیلم گرگ وال استریتفیلم گرگ وال‌استریت جزئیات انحطاط و فساد اخلاقی دلال سهام، جردن بلفورت، در زندگی واقعی را به تصویر می‌کشد. از احزاب اداری دیوانه تا مصرف بی‌پروای مواد مخدر، گرگ وال‌استریت تمام جوانب روشن و تاریک دنیای کسب و کار را به تصویر می‌کشد.

حرص، خوش‌گذرانی و تقلب شاید برای عده‌ای وسوسه‌انگیز باشد اما نهایتاً منجر به شکست پیروان خود می‌شود. هیچ میانبری برای کسب موفقیت در زندگی و تجارت وجود ندارد. رشد کسب و کاری که بر اساس اصول اخلاقی و ارزش‌های مستحکم بنا شده باشد زمان می‌برد اما ثمره‌ای ارزشمند نصیب مالک خود خواهد کرد.

۴- Boyhood

فیلم BoyHoodفیلم پسر بچگی نه تنها بعد از انتشارش توجه و تحسین همگان را به خود جلب کرد بلکه به عنوان گاوی بنفش که در صنعت مربوط به خود از دیگران متمایز بود حتی پیش از انتشارش هم مورد توجه بود. Boyhood دوران کودکی یک پسر جوان را به تصویر می‌کشد و این اولین بار است که از یک هنرمند برای یک دوره دوازده ساله برای ایفای یک نقش استفاده می‌شود.

سث گودین در کتاب خود با عنوان گاو بنفش می‌گوید: ” اگر شما یک گاو ببینید، همه آن‌ها را دیده‌اید، اما اگر یکی از گاوها بنفش باشد چطور؟ “. گاو بنفش بسازید. به مردم اجازه دهید آنچه را واقعاً می‌خواهند به دست آورند.

گاو بنفش از قدرت جلب توجه عموم بهره مند است و می‌تواند در مدتی کوتاه پیرامون خود بحث‌های داغی در جامعه ایجاد کند. عالی باشید، متفاوت باشید و همزمان توجه رقبا و مصرف‌کنندگان را به خود جلب کنید.

۵- The Queen

فیلم The Queenفیلم ملکه نحوه واکنش مردم و خانواده سلطنتی بریتانیا به مرگ پرنسس دایانا را نمایش می‌دهد. اگر چه نهایتاً با اصرار از ملکه الیزابت دوم خواسته شد یک بیانیه رسمی منتشر کند و غم و اندوهش را بیان کند اما او در واکنش به مرگ یکی از اعضای خانواده سلطنتی کمی لجبازی کرد.

استراتژی او از نظر روابط عمومی یک فاجعه محسوب می‌شد و رسانه‌ها و مردم بریتانیا از واکنش به ظاهر سرد ملکه خشمگین بودند. همان‌طور که مردم بیشتر و بیشتری در باکینگهام و کاخ کنزینگتون غم و اندوه خود از مرگ پرنسس دیانا را ابراز می‌کردند، نهایتاً ملکه به توصیه نخست وزیر گوش کرد و یک بیانیه عمومی در مورد مرگ پرنسس منتشر کرد و از کاخ بازدید کرد تا از گل‌ها و هدایای مردم قدردانی کند.

پیام اصلی فیلم ملکه این است که مهم نیست چقدر قدرتمند و مشهور هستید، گاهی اوقات برای عبور از شرایط بحرانی بهتر است به توصیه‌های دیگران گوش دهید و با افراد با تجربه مشورت کنید. تصویری از برند که در ذهن جامعه شکل می‌گیرد می‌تواند موجب موفقیت یا شکست یک کسب و کار شود. در شرایط بحرانی این تصویر امتحان خود را پس خواهد داد. به حرف‌های مردم گوش دهید، با افراد قابل اعتماد مشورت کنید و لجاجت و پیروی از سنت‌های تجاری منسوخ شده را رها کنید.

شما چه فیلم‌هایی تماشا می‌کنید؟ آیا درس ارزشمندی در مورد زندگی و کارآفرینی از این فیلم‌ها آموخته‌اید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا