پیشرفت فردی

۶ باور ذهنی غلط مانع موفقیت

موفقیتاغلب اوقات تنها چیزی که شما را از موفقیت دور می‌کند و به سمت شکست سوق می‌دهد موانع ذهنی هستند. اگر مغرتان را به درستی کنترل نکنید، مغز کنترل شما و زندگی‌تان را در دست می‌گیرد. متأسفانه بیشتر افراد مجموعه‌ای بیهوده از باورهای مخرب و جملات تأکیدی منفی را در درون ذهنشان ایجاد کرده‌اند که مثبت اندیشی آن‌ها را نابود و چشم‌انداز روشن آینده را برایشان تیره و تار می‌کند. این زندان ذهنی بیشتر انسان‌ها را به بردگی کشانده و مانع موفقیت و رشد و تعادلی آن‌ها شده است. واقعیت این است که شما می‌توانید و باید این باورهای مخرب را از بین ببرید و میله‌های این قفس ذهنی را یک بار برای همیشه بشکنید تا یک عمر آزاد و رها زندگی کنید.

از آنجا که در ادامه این مطلب به برخی از باورهای ذهنی مخرب اشاره می‌کنیم می‌توانید صادقانه قضاوت کنید و بفهمید آیا این باورهای سمی در مغز شما سکنی گزیده‌اند یا خیر. اگر می‌خواهید خودتان را از انرژی منفی دور کنید و با انرژی مثبت طبیعت هماهنگ شوید اولین گام رهایی از دست این باورهای مخرب است.

۱-الآن وقت مناسبی نیست

تنبلی، امروز و فردا کردن و به تعویق انداختن وظایف و مسئولیت‌ها بیماری خطرناکی ست که اگر به موقع درمان نشود تمام آرزوها و رؤیاهای ما را نابود می‌کند و به عنوان صبحانه نوش جان می‌فرماید. ذهن انسان از این که به چیزهای خارق‌العاده دست یابد می‌ترسد چون دوست ندارد منطقه آسایش را رها کند و ناشناخته‌ها را تجربه کند.

اما واقعیت این است که به هر حال هر دست آورد قابل‌توجهی کمی ناراحتی و دشواری نیز همراه خود دارد. خوشبختانه همیشه نتیجه نهایی به قدری ارزشمند است که سختی‌ها و مشکلات مسیر موفقیت اغلب به چشم هم نمی‌آید؛ اما اگر می‌خواهید هر روز کمی به اهداف خود نزدیک‌تر شوید نباید باور کنید که امروز وقت مناسبی برای شروع نیست.

نباید آرزوها و اهداف خود را به روز، ماه یا سالی دیگر موکول کنید، این کار اشتباست. بهترین لحظه برای شروع همین لحظه است. به بنده اعتماد کنید، مطمئن باشید به محض این که شروع کنید و برای رسیدن به یکی از اهداف ارزشمند خود اقدام کنید متوجه خواهید شد هیچ عذر و بهانه مناسبی برای به تعویق انداختن کارها وجود ندارد. هر زمان برای شروع بهانه‌تراشی کنید فقط به آینده خودتان لطمه می‌زنید و به ذهنتان اجازه می‌دهید باورهای ساختگی و بیهوده‌ای به شما ارائه کند که از اساس اشتباه و غیرمنطقی هستند.

از الآن به بعد این واقعیت را بپذیرید به جای اینکه منتظر وقت مناسب باشید که اصلاً وجود خارجی ندارد همیشه بهتر است شروع کنید، شکست بخورید و دوباره محکم‌تر و عاقل‌تر برخیزید.

۲-به اندازه کافی خوب نیستم

اگر از ذهنتان به اندازه کافی کار نکشید و مشورت و نظرات دیگران را نیز نادیده بگیرید ضرر می‌کنید. اعتماد به نفس پایین مشکل‌ساز و خطرناک است. همیشه باید خودتان را باور داشته باشید چون شما اولین کسی هستید که باید به توانایی‌ها و استعدادهای خودتان ایمان داشته باشید.

وقتی شما تغییر کنید دیگران نیز خودشان را با شما وفق می‌دهند، هیچ راه دیگری وجود ندارد. عباراتی نظیر به ” اندازه کافی خوب نیستم” ، یا ” هنوز به آمادگی لازم نرسیدم ” بیشتر حالات ذهنی هستند تا واقعیت مطلق. به همین خاطر باید همیشه در مواجهه با بدترین شرایط در زندگی به صلاحیت‌ها و توانایی‌های منحصر به فرد خود ایمان داشته باشید. اعتماد به نفس بالا سبب می‌شود خودتان را بیشتر باور کنید و در آزمون‌های زندگی سربلند شوید.

هنری فورد می‌گوید: چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید – در هر صورت حق با شماست.

۳-هیچ تخصصی ندارم

بیشتر مردم به اشتباه فکر می‌کنند تا در کاری خوب نباشند اجازه ندارند آن کار را انجام دهند. اشتباه دیگر این افراد این است که معتقدند کاربلدها متخصص زاده شده‌اند و از بدو تولد این تخصص را به همراه داشته‌اند. گول این حرف‌ها را نخورید، در زندگی واقعی باید از پایه شروع کنید و به تدریج با عبور از مشکلات و موانع در کار مورد علاقه‌تان زبده و کاربلد شوید.

اگر در کاری کاملاً مبتدی هستید، موقعیت خوبی برای شروع دارید. این روزها با وجود تلویزیون و سایر رسانه‌های گروهی که با پخش انواع برنامه‌ها و تبلیغات تجاری سعی دارند به ما بقبولانند که یک شبه می‌توان ره صد ساله رفت گاهی ممکن است گول بخوریم و باور کنیم می‌توان یک شبه موفق و ثروتمند شد. در واقع، پشت هر تخصص زبانزدی انسانی معمولی وجود دارد که از پایه شروع کرده، شکست‌های بی‌شماری متحمل شده، سخت تلاش کرده و با تمرین مداوم نهایتاً موفق شده است.

۴-مطمئنم شکست می‌خورم

با اینکه پیش‌گویی آینده غیرممکن است اما هنوز هم هستند کسانی که از هیچ تلاشی برای پیش‌گویی بدترین سناریو ممکن دریغ نمی‌کنند. اگر کار جدیدی شروع کنید احتمال این که شکست بخورید خیلی زیاد است اما نباید شانس موفقیت خودتان را کلاً نادیده بگیرید. موفقیت و شکست را با هم در نظر بگیرید، هر جا موفقیت است شکست هم هست. ما شکست نمی‌خوریم فقط با راهی آشنا می‌شویم که به نتیجه موردنظرمان ختم نمی‌شود. تمام افراد موفق جهان باور دارند که شکست بخش جدایی‌ناپذیر موفقیت‌هایشان بوده است. هیچ کدام بدون دیگری وجود ندارد.

چیزی که لازم است باور کنید این است که شکست زودگذر است. شاید همیشگی به نظر برسد، اما رسیدن به هدف و کسب نتیجه نزدیک‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید، پس هرگز تسلیم نشوید و یک بار دیگر تلاش کنید.

می‌دانید تلخ‌تر از شکست چیست؟ این که از این پس تا آخر عمر مجبور شوید هر روز از خودتان این سؤال تلخ و غم‌انگیز را بپرسید: ” چی می‌شد اگر؟ ”  اگر یک بار دیگر تلاش کرده بودم شاید موفق می‌شدم؟ تا زمانی که انجامش ندهید نمی‌دانید جواب می‌دهد یا نه.

۵-وقتی … بیشتر داشتم شروع می‌کنم

زمان، پول و اراده بیشتر؟ واقعیت این است که هیچ کدام از این چیزها نه تنها شانسی اتفاق نمی‌افتند بلکه همیشه نتیجه آمادگی، کار و پشتکار هستند. نباید باور کنید که محیط بهتر برای کسب موفقیت و ثروت خود به خود به وجود می‌آید، این باور غلط را برای همیشه از ذهن خود پاک کنید.

اگر می‌خواهید زمان بیشتری در اختیار داشته باشید، باید تعهدات غیرضروری را حذف کنید و نه گفتن را یاد بگیرید. اگر می‌خواهید پول بیشتری داشته باشید، باید از ثبات مالی خود مراقبت کنید و یا کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی کنید.

همین موضوع در مورد اراده هم صدق می کند-اراده اکتسابی ست. وقتی درک کردید شما کاپیتان کشتی خودتان هستید، شما معمار سرنوشت خویش هستید در مسیر صحیح موفقیت گام برداشته‌اید.

۶-خوش‌شانس نیستم

افراد موفق جهان مسئولیت صد در صد دستاوردهای خود را بر عهده می‌گیرند اما توده مردم ترجیح می‌دهند باور کنند این شانس است که آن‌ها را متمایز و برجسته می‌کند. واقعیت این است که شانس هم در کسب موفقیت و ثروت نقش دارد اما نقش خوش‌اقبالی در مقابل سخت‌کوشی، نگرش مثبت و پشتکار همانند قطره‌ای در اقیانوس بیکران است.

بنده اکیداً به شما کاربران عزیز تأکید می‌کنم شانس را برای همیشه از ذهن خود حذف کنید. فرض کنید شانس هیچ نقشی در موفقیت ندارد و اعمال شماست که بر هر چیزی ارجحیت دارد. در واقع، این عین حقیقت است و وقتی نتایج تلاش‌های خود را ببینید خودتان به وضوح این واقعیت را لمس خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا