سنگ و گوهر

آمتیست

آمتیست

آمتیست یادمان چهارمین، ششمین و هفدهمین سالگرد ازدواج و سمبل صلح، آشتی و صمیمیت است.

آمتیست به انگلیسی Amethyst ، برگرفته از واژه یونانی Amethystos که در ریشه به معنای “ضد مستی” می باشد.

حتی در زمان روم و یونان باستان، اشراف زادگان و سیاستمدارن بدلیل خواص سنگ آمتیست در این مورد یک قطعه از آن را درون لیوان شراب خود می گذاشتند. برخی نیز رنگ جام خود را بدین منظور از جنس این کانی ساخته و یا به این نشانه لیوان را به رنگ بنفش در می آوردند.

این سنگ دارای تاریخی طولانی با آداب و رسوم ادیان و فرهنگ های مختلف دارد. در کتاب باستانی “مردگان مصر” از خواص آمتیست آموزش هایی برای نحوه برش آن به شکل قلب و قرار دادن آن در بدن مرده نوشته شده است؛ بر طبق اعتقاد این روش باعث می شود فرد برای گذار به عالم دیگر در آرامش مسیر خود را طی کند!

آمتیست سنگ ماه تولد بهمن است و از معدود سنگهایی است که به طور خاص برای مردان باعث می شود تا به جذب زنان به آنها کمک کند. در برخی فرهنگ ها این گوهر را سنگ روز چهارشنبه می دانند.

آمتیست

مشخصات سنگ آمتیست

آمتیست سنگی شفاف با سختی 7 در مقیاس موس و جزو پرطرفدارترین نوع در خانواده کوارتز می باشد. رنگ این گوهر به علت ترکیبات ناخالصی آهن‌دار است. این گوهر معمولا به صورت کریستال شش وجهی یافت می شود و در سنگهای آذرین و دگرگونی، به ویژه گرانیت و گنیس (سنگ جرقه) رشد می کند.

گونه ای از این سنگ به نام آمتیست کوارتز وجود دارد که نوع فشرده ای از از کریستال های کوچک بنفش که همراه با آن استخراج می شود ولی فاقد بلورهای درشت است. این گونه به صورت لایه لایه و متناوب از آمتیست و کوارتز شیری رنگ و اغلب بصورت ژئود تشکیل شده است و اغلب در کارهای هنری یا مهره های تسبیح کاربرد دارد.

انواع رنگ آمتیست

سنگ آمتیست در سایه رنگهای ارغوانی روشن تا بنفش پر رنگ دیده می شود. این سنگ دارای پدیده دورنگی ضعیفی است و معمولا بصورت بنفش و قرمز مایل به ارغوانی خود را نشان می دهد. رنگ های بنفش سیر تا ارغوانی آن معمولا در بازار جهانی دارای قیمت بالاتری هستند.

جالب است بدانید که این کریستال به رنگ سبز نیز وجود دارد. وقتی کریستال آن حرارت (حدود 878 تا 1382 درجه فرانهایت) ببیند اغلب به رنگ زرد، قهوه ای و نارنجی تبدیل می شود. اما وقتی حاوی مقداری زیادی عنصر آهن (Fe2+) باشد به رنگ سبز در می آید. برخی از کوارتز های سبز در طبیعت یافت شده ولی اغلب آمتیست های سبز رنگ در بازار جواهرات به وسیله عملیات حرارتی بدست می آیند که بیشتر آنها نیز از برزیل هستند.

همچنین نوع رنگ قهوه ای یا به رنگ چایی آن که به Tea color معروف است نیز بسیار زیبا می باشد.

ذخایر سنگ آمتیست

به دلیل فراوانی کوارتز در طبیعت این سنگ تقریبا در همه جای کره زمین یافت می شود. این گوهر همانند گارنت در گروه سنگهای نیمه قیمتی قرار دارد. به دلیل رنگ خاص و بنفش خود شاید اگر ذخایر آن کمیاب می بود جزو گرانبهاترین سنگها بشمار می رفت.

کریستال های آمتیست اغلب در غرب هند، جنوب برزیل، اروگوئه، ماداگاسکار، ایالات متحده، روسیه، استرالیا، آفریقای جنوبی، جنوب غربی سریلانکا، آمریکای جنوبی و آفریقا یافت می شوند. در آمریکا قطعه های بزرگ کریستالی از آن وجود دارد.

در کوه های اورال روسیه نوع ارغوانی قرمز آن یافت می شود. در اروگوئه نیز درون سنگهای آتشفشانی یافت می شود. بهترین نوع این کانی از سریلانکا بدست می آید. بطور کلی در ایران کریستال آمتیست بزرگ و با رنگ عمیق یافت نمی شود و اکثرا بصورت ژئود و ریز بلور هستند.

در چشمه های اطراف بوشهر نوعی از آمتیست بدست آمده است که به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهد و به صورت نارنجی کمرنگ در می آید. همچنین در مناطق شاهرود و فردوس نمونه های باکیفیتی یافت شده است.

آمتیست

خواص سنگ آمتیست

بهترین هدیه روز ولنتاین بوده، موجب تقویت ذهن و جسم، جرأت و شهامت و اراده، دافع ترس، تردیدها، تنش‌های عصبی و افکار منفی است.

موجب تعادل متابولیسمی و هورمونی بدن می گردد. مخصوص مداوای مشکلات روانی، استرس‌ها، اختلالات جسمی، دردهای ناحیه سر، میگرن و فشارهای عصبی، ناراحتی های لوزالمعده و بیماریهای خونی است. عدد و هورمون‌ها را تقویت کرده، سوخت و ساز سلولی را افزایش می‌دهد. برای بیماری دیابت مؤثر است.

بدن را در برابر بی خوابی، اضطراب‌ها و کابوس‌ها محافظت می کند. به بیماران هیستری، روان رنجور کمک بزرگی می کند. از فشارهای شریانی کاسته، نقش مهمی در تمرکز حواس داشته، اراده را زیاد می کند، در انجام ارتباطات روحی و معنوی شخص را حمایت می کند.

خواص سنگ آمتیست در چاکرا درمانی

با توجه به رنگ ارغوانی آن رنگی است که برای چاکرای هفتم  یعنی بالای جمجمه تاثیر مستقیم دارد. همچنین سنگ آمتیست چشم سوم (پیشانی) یا همان چاکرای ششم را نیز تقویت می کند.

ارتباطات و دوستی‌ها را سهولت بخشیده باعث انصاف و منطق در فرد می گردد. آمتیست تحت صورفلکی حوث، حمل و قوس واقع است.

این سنگ گوهری مفید برای مراقبه و مدیتیشن درمانی است و افکار ما را در رسیدن به سطوح بالای هوشیاری و تصورات در ضمیر ناخود آگاه هدایت می کند. همچنین این سنگ سطح انرژی فرد را از تاثیرات وابستگی‌های منفی پاک کرده و آنها را از محیط خنثی می نماید.

خواص سنگ آمتیست از نظر ماورائی

در قرون وسطی این گوهر نماد سلطنتی و اشراف زادگی بود. به دلیل رنگ خیره کننده آن در گذشته فکر می کردند که این سنگ دارای قدرتهای ماورائی بوده و به عنوان سنگ طلسم خوش شانسی، وفادار بودن و پایداری استفاده می‌شد. جالب است بدانید از این سنگ جهت ضد طلسم نیز کاربرد داشت.

در گذشته سربازان رومی به همراه خود سنگ آمتیست حمل می کردند. آنها اعتقاد داشتند که این گوهر باعث دفع آسیب، طلسم شوم و یا مرگ می شود. بعد از مرگ نیز این گوهر را همراه آنها دفن می کردند تا از ارواح خبیثه در دنیای ارواح مصون بمانند!

خواص سنگ آمتیست در طب کهن ایرانی

از خواص آمتیست آورده اند که:

هر که حجر جمس (آمتیست) با خویشتن دارد از درد معده ایمن می شود و جون پاره ای از آن را در آب افکنند هرکه از آن آب بخورد دماغ را قورت دهد و معده را قوی گرداند و هرکه از پیاله شراب که از جمست ساخته باشند شراب خورد مست نشود.  «جواهر نامه 215»

در کتاب تنسوخ نامه ایلخانی استفاده از آن برای رفع تشنگی مفید بیان شده.

هرکه نگین جمست (آمتیست) سازد و بر آن صورت مردی کند نیزه در دست و سپری در دیگر دست. کلاهی بر سر و این نگین بر حلقه زرین نشاند به هر جنگی که رود پیروز یابد و این نگین را روز سه شنبه سازد که قمری ناظر بود به مریخ و تا این نگین دارد از سگ مرده و زنده حذر کند. «عجایب المخلوقات 141»

آمتیست (Amethyst)
سختی ۷
رنگ بنفش – یاسی – ارغوانی
ماه تولد بهمن
خواص آرامش بخش – تمرکز حواس – ترک عادات ناپسند
درمان سردرد – رفع بی خوابی – دیابت
کشورهای دارنده برزیل – اروگوئه
فرمول شیمیائی SiO2
چاکرا ۶ و ۷ (پیشانی – بالای جمجمه)

 

منابع :

اطلس بدل شناسی گوهرها

سنگ‌شناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *