موفقیت

۱۱ باور غلط درباره‌ پول و ثروت

ثروت

در دنیای امروزی تمام افراد جامعه به دنبال پول و درآمد بیشتر هستند؛ اما تا زمانی که دروغ‌های بی‌اساسی که در مورد پول و ثروت ساخته شده است را باور کنید هرگز نمی‌توانید پول بیشتری به دست آورید.

در ادامه در اسفند پلاس ۱۱ دروغ رایج در مورد پول و ثروت را بررسی خواهیم کرد. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که علت اصلی فقر یا ثروتمند نشدن اکثر افراد، اعتقاد به همین دروغ‌های بی‌پایه و اساس است نه فقدان استعداد یا هوش لازم برای تولید ثروت و کسب درآمد بیشتر.

۱-پول ریشه همه‌ی بدی‌هاست.

اجازه بدهید با این فرض شروع کنیم که  شما در مجموع انسانی خوب و با اخلاق هستید که می‌خواهید در این جهان کارهای خوبی انجام دهید و در عین حال از زندگی و مسیر رسیدن به اهداف خود نیز لذت ببرد. همان‌طور که می‌دانید تمام این کارها به پول نیاز دارد؛ بنابراین اگر اعتقاد داشته باشید که تنها افراد بداخلاق، خلاف‌کار و بد می‌توانند ثروتمند شوند و پول کافی داشته باشند توانایی خود برای تولید ثروت و انجام کارهای خوب و انسانی را نابود خواهید کرد. چرا باید کاری انجام دهید که بد است یا به دنبال چیزی باشید که ریشه‌ی همه‌ی بدی‌هاست؟ شاید بگویید اصلاً به این موضوع اعتقادی ندارید اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر افکار ما در ضمیر ناخودآگاهمان به گونه‌ای اتفاق می‌افتند که حتی متوجه آن‌ها هم نخواهیم شد.

۲-باید خوش‌شانس باشم.

شانس در کوتاه‌مدت عالی و کارساز است اما بهره‌مندی از ثروتی  که در بلندمدت پایدار و ثابت بماند نیازمند سخت‌کوشی، نظم و انضباط و تمایل به اشتباه کردن است. افراد موفق اعتقاد دارند که شانس تنها بخش کوچکی از فرآیند تولید ثروت را به خود اختصاص می‌دهد. برای اینکه بتوانید شانس را تجربه کنید، باید به صورت تمام وقت تلاش کنید و زحمت بکشید. هر چه بیشتر تلاش کنید احتمال خوش‌شانسی خود را افزایش خواهید داد.

۳-پول مرا تغییر خواهد داد.

پول نمی‌تواند شما را تبدیل به انسانی خوب، بد یا چیزی بین این دو کند. پول فقط شخصیت کنونی شما را تقویت می‌کند. اگر تمایل به انجام کارهای بد داشته باشید، پول و ثروت به شما اجازه می‌دهند کارهای بد بیشتری انجام دهید و اگر تمایل به انجام کارهای خوب داشته باشید پول و ثروت شرایط لازم برای انجام کارهای خوب بیشتری را برای شما فراهم خواهند کرد. از آنجا که بنده مطمئنم شما انسان خوب و با اخلاقی هستید پیشنهاد می‌کنم به دنبال پول و ثروت بیشتری باشید تا بتوانید از دارایی خود برای انجام کارهای خیر مثل کمک به بیماران سرطانی و افراد نیازمند استفاده کنید.

۴-پول یک شی است.

پول یک شی واقعی نیست. یک مفهوم است. پول چیزی ست که ما انسان‌ها آن را به عنوان نماینده‌ای استاندارد برای سنجش ارزش دارایی‌های خود طراحی کرده‌ایم. وقتی پولی به دست می‌آورید یعنی به همان اندازه ارزش تولید کرده‌اید. شاید کارهای حسابداری فرد یا شرکتی را انجام داده‌اید، ۸ ساعت برای کسی کار کرده‌اید یا یک لیوان قهوه به فردی داده‌اید. شما با انجام این کار به فردی کمک کرده‌اید، پس می‌توان این طور نتیجه گرفت که کار شما ارزش خاصی تولید کرده است. پول فقط نماینده‌ی ارزشی است که تولید کرده‌اید، پس یک شی محسوب نمی‌شود.

۵-اگر خدمات و محصولاتم را ارزان‌ قیمت‌گذاری کنم، پیشرفت خواهم کرد.

قیمت‌گذاری ارزان و غیر منطقی آن هم با این بهانه که چنین کاری موجب پیشرفت شما می‌شود هرگز شرایط لازم برای ثروتمند شدن شما را فراهم نخواهد کرد. این نوع قیمت‌گذاری شما را تبدیل به بچه‌ای می‌کند که قلک پر از سکه‌اش را در دستانش گرفته و فکر می‌کند با این سکه‌ها پولدار شده است. برای ثروتمند شدن باید بزرگ فکر کنید و اهداف بزرگی در سر داشته باشید. چیزی را به دست خواهید آورد که به آن فکر می‌کنید. اگر به یک درآمد محدود فکر می‌کنید، همین درآمد محدود را به دست خواهید آورد و اگر به ثروتی  بزرگ و میلیونی یا میلیاردی فکر می‌کنید، این ثروت را دریافت خواهید کرد.

جمله‌ای زیبا از دونالد ترامپ :

به هر حال باید فکر کنید، پس چرا بزرگ فکر نکنید؟

۶-افراد ثروتمند شبیه من نیستند.

پولدارها از شما باهوش‌تر نیستند. آن‌ها احتمالاً در مسیر رسیدن به ثروت و تنعم چندین و چند بار شکست خورده‌اند. پولدارها هیچ کیفیت و ویژگی مرموز و پنهانی ندارند که به آن‌ها اجازه دهد بیش از شما پول و دارایی داشته باشند. تنها تفاوت موجود بین افراد پولدار و افراد معمولی این است که ثروتمندان باور دارند که می‌توانند موفق شوند و به امنیت مالی برسند. اگر فکر کنید که  متفاوت هستید و در مقایسه با افراد ثروتمند از هوش و استعدادهای درونی کم‌تری برخوردارید خودتان را از موفقیت و زندگی شگفت‌انگیزی که لایقش هستید محروم خواهید کرد. این مورد هم یکی دیگر از فکرها یا باورهای ناخودآگاهی است که در مورد اول به آن اشاره کردیم. شما اعتقاد دارید که فقط گروه خاصی از افراد جامعه می‌توانند ثروتمند شوند. اگر جزء این گروه نباشید، چطور می‌توانید پولدار شوید و به جایگاه مالی مورد نظرتان دست یابید؟

۷-پول مرا خوشحال نخواهد کرد، پس چرا الکی زحمت بکشم؟

جدا از تأمین نیازهای اساسی و اولیه‌ی شما از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و غیره پول نمی‌تواند شما را شادتر کند. اگر پول را با شادی یا خوشبختی خود گره بزنید، انتظار خواهید داشت پول و ثروتتان چیزی را برای شما فراهم کنند که هرگز موفق به فراهم کردن آن نخواهند شد. بعد از این اتفاق است که باور خواهید کرد پول یا کمبود آن شما را از شادی و خوشبختی محروم کرده است. هم اکنون از پول عصبانی هستید. از این پس به راحتی از کنار پول می‌گذرید و از افراد پولدار هم ناراحت می‌شوید. وقتی می‌خواهید ثروت بیشتری تولید کنید این باور ناخودآگاه که در ارتباط با مورد اول است مانع اصلی بر سر راه ثروتمندی و رسیدن به امنیت مالی شما خواهد بود.

۸-پول به اندازه کافی وجود ندارد.

پول یکی از منابع نامحدود و فراوان موجود در این جهان است. از آنجا که پول نماینده‌ای از ارزش تولید شده است می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که فراوانی منابع پول به اندازه ارزش‌های تولیدی انسان‌ها است. وقتی مردم بیشتری پول را هزینه کنند گردش آن بیشتر خواهد شد. افراد بیشتری ارزش مورد نظر خود را می‌دهند و دریافت می‌کنند و چیزهای بیشتری را که می‌خواهند و به آن‌ها نیاز دارند را به دست می‌آورند. همیشه ارزش‌های بیشتری برای تولید وجود دارند، پس همیشه پول و ثروت بیشتری منتظر خلق شدن است.

۹-برای ثروتمند شدن باید بیشتر پس‌انداز کنم.

وقتی باور کنید که پول منبعی محدود و کم یاب است که باید آن را ذخیره کرد، هیچ‌گاه حاضر نخواهید شد برای رسیدن به موفقیت بهای آن را بپردازید و همیشه از ریسک کردن پرهیز خواهید کرد. شما باور کرده‌اید که نشستن روی پول مثل نشستن روی تخم‌مرغی که می‌خواهد تبدیل به جوجه شود شما را ثروتمند خواهد کرد. این طرز فکر هیچ‌گاه شما را پولدار نخواهد کرد چون مانع بزرگ اندیشی و استفاده از پول برای به دست آوردن منابع تولید درآمد بیشتر خواهد شد.

۱۰-کسب درآمد و تولید ثروت سخت و طاقت‌فرسا است.

تولید ثروت لزوماً کار سخت و پیچیده‌ای نیست. ثروتمندترین افراد جهان می‌گویند اگر می‌خواهید پولدار شوید بهتر است کاری را انجام دهید که عاشقش هستید. انجام کاری که از آن لذت می‌برید بسیار راحت‌تر از انجام کاری است که اصلاً به آن علاقه‌ای ندارید. علاوه بر این با دنبال کردن کاری که به آن علاقه‌مندید همیشه از انگیزه لازم برای غلبه بر مشکلات، موانع و انجام وظایف خسته‌کننده و دشوار بهره‌مند خواهید بود.

جمله‌ای زیبا از ریچارد برانسون :

اگه ازش لذت نمی‌بری، انجامش نده

۱۱-اگر من ثروت بیشتری تولید کنم فرد دیگری نمی‌تواند اجاره خانه‌اش را بدهد.

مونوپولی (به انگلیسی : Monopoly) یک بازی سرگرم‌کننده و جالب است، اما درس وحشتناکی را به مخاطبان خود آموزش می‌دهد : همیشه یک نفر برنده است و یک نفر بازنده. این مطلب در بازی مونوپولی درست است اما زندگی توسط Hasbro اختراع نشده است. این مورد یکی از بدترین و محدودکننده‌ترین باورهای غلط در مورد پول است. این باور غلط هم با این حقیقت که شما انسان خوبی هستید و بد هیچ کس را نمی‌خواهید در ارتباط است. ضمیر ناخودآگاهتان (دوباره همان مورد اول) اجازه نمی‌دهد که فرآیند کسب ثروت را شروع کنید.

وقتی پولی دریافت می‌کنید بدین معنا نیست که فرد دیگری پولش را از دست داده است. این مطلب را که اگر فردی برای خدمات یا محصولاتی که  شما به بازار ارائه داده‌اید پولی پرداخت کند دیگر نمی‌تواند اجاره خانه یا هزینه خوراکش را تأمین کند را هرگز باور نکنید. درست عکس این باور را باید بپذیرید. پول از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود چون ارزشی خاص از فردی به فرد دیگر منتقل شده است؛ به عبارت دیگر، وقتی مردم به یکدیگر کمک می‌کنند پول به جریان می‌افتد. بعضی‌ها به کالا یا خدماتی که نیاز دارند می‌رسند و بعضی‌ها نیز به پولی که معادل ارزش تولیدی‌شان است. تولید ثروت به همه‌ی مردم کمک خواهد کرد.

این باورهای غلط در مورد پول و ثروت را رها کنید و فرآیند تولید ثروت را شروع کنید.

شما  تاکنون کدام یک از این دروغ‌های بزرگ در مورد پول را باور کرده‌اید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا